Поветкин се согласи на строга допинг контрола

Povetkin so krenati race

Учесниците во борбата за титулата на ВБЦ, Дионтеј Вајлдер и Александар Поветкин, ќе поминат строга допинг контрола, соопшти промотор на рускиот боксер Андреј Рјабински. Проверката ќе биде извршена од независната лабораторија ВАДА, по инсистирање на штабот на Вајлдер.

„Системот за контрола на мечот Потевкин – Вајлдер ќе биде исклучително строг. Ние сме дел од програмата „Почист бокс“ на Светскиот боксерски совет. Се ќе преземе ВАДА, бидејќи со нив проблемите се помали. Тие имаат стекнато одлична репутација и добро име, така што може да им се верува.

А Светската антидопингова агенција (WADA) е чисто олимписка историја. Можеби таму политиката влијае, а можеби и нешто друго. Но, ние сме сведоци на ситуација во која спаѓаат многу спортисти од земјите од поранешна ЗНД. Има прашања. Иако има и лекари, кои биле должни да го следат мелдониумот“, изјави Рјабински.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО