Поветкин „број 1“ на ранглистата на ВБЦ/WBC! (ВИДЕО)

povetkin udira

Александар Поветкин се искачи на првата позиција во ранглистата на Светскиот боксерски совет. Ова на Русинот му овожува да го предизвика шампионот во тешка категорија Дионтеј Вајлдер. Има опција да биде одредена и финална елиминација за позицијата официјален кандидат против кубинеца Мајк Перес. Во последните два натпревари поранешниот кандидат за светската круна забележа два импресивни нокаути. Тој ги одби боксериските тренери Мануел Чар и Карлос Такам. Поветкин на оваа позиција го менува Брајант Џенингс, затоа што се согласи да се бори со Владимир Кличко на 25 април.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО