Сара Радичевска освои бронзен медал на Европското првенство!

Sara na podium

Сара Радичевска го освои бронзениот медал во категоријата до 50 килограми во јуниорска конкуренција до 21 година на Европското првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година. Ова е четврти медал за Македонија на првенството, а трети на каратист од КК Макпетрол. Николовски и Ристевски беа поразени во борбата за бронзениот медал, па така го освоија петото место.

Таа во првото коло беше совлдана од репрезентативката на Шапанија Гема Моралес-Озина по судиско прегласување откако борбата заврши нерешено 3-3. Бидејќи Моралес-Озина се пласираше во финалето, Радичевска отиде во репасажот и извојува две победи за да го освои бронзениот медал. Прво ја совлада Доминика Кучарова од Словачка со 9-0, а потоа и Украинката Марина Марчук со 4-0.

Sara Radicevska so

Од другите наши претставнички Марија Матракоска (-55 кг) имаше добар старт, ја победи Јохана Норд од Данска со 3-0, како и Ања Годник од Словенија со 4-0. Во третото коло налета на Турчинката Бусра Тосун, која ја порази со 5-1.

Нашата надеж Симона Забосрка во првиот меч се сретна со Виола Лало од Италија, од која претрпе пораз од 2-1. Исто така и Ивана Атанасова (-68 кг) беше поразена во првиот меч од Косовката Аделина Рама со 7-0.

Горан Николовски немаше среќа во борбата за бронзениот медал. Во репасажот загуби од Русинот Евгениј Плакутин со 5-0. Николовски одлично ги почна борбите за медал, бидејќи во првиот меч го совлада Валери Паруха од Белорусија со 5-0, потоа со 1-0 славеше против Германецот Валентин Фукс и Арон Меклоглин од Ирска со 3-2. Во полуфиналето се сретна со репрезентативецот на Србија, Милош Џаковиќ, кој беше подобар и победи со 6-3.

Goran Nikolovski
Горан Николовски-Металург (лево)

Ирфан Мисини (-67 кг), Стефан Ефремов (-75 кг), Емир Ќосовиќ (-84 кг) и Емануел Ристевски (+84 кг) ги завршија натпреварите на Европското првенство уште по првите мечеви. Ервин Галиќ (Б и Х) со 1-0 славеше над Мисини, Тео Отрин (Словенија- Ефремов 6-0, Урош Миљковиќ (Србија) – Ќосовиќ 3-0 и Александар Шестаков (Србија) – Ристевски 4-1. Сепак, Ристевски имаше среќа, Шестаков се пласира во финалето а тој отиде во репасажот. Првите две борби во репасажот Ристевски ги заврши со нерешен резултат, при што во судиското изјаснување ги добиваше борбите. Се сретна со Петер Пакси од Унгарија 0-0 и Тајрон-Дарнел Ларди од Холандија 6-6. Во клучниот меч за бронзениот медал се сретна со Гркот Диамантис Пападопулос, од кого загуби со 2-1. Така, денес ја испуштивме и втората шанса за бронзен медал.

Репрезентацијата на Македонија Европското првенство го завршува со четири медали-1 златен, 1 сребрен и 2 бронзени. Вероника Костовска (-54 кг) во кадетска конкуренција го освои златниот медал, а јуниорите Петар Забосрки (-76 кг) и Моника Пендаровска (-53 кг) освоија сребро и бронза и Сара Радичевска (-50 кг) во јуниорска конкуренција до 21 година.

ipon.mk/В. Донев

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО