Поранешниот ривал на Тајсон Фјури тврди дека Кралот на Ромите може да биде дисквалификуван во борбата против Александар Усик

Поранешниот ривал на Тајсон Фјури, Стив Канингем, не е убеден дека Кралот на Ромите ќе го победи Александар Усик. Фјури не импресионираше во неговата последна борба против Френсис Нгану во тешката победа на поени, при што многумина во светот на боксот сега го наведуваат Усик како фаворит на 18 мај.

Сепак, шампионот на ВБЦ останува уверен дека ќе стане првиот неприкосновен шампион по Ленокс Луис во 1999 година, а изгледа застрашувачки откако постигна значителна трансформација на телото. Но, поранешниот ривал на Канингем, кој славно го соборуваше Фјури за време на нивната пресметка во февруари 2013 година, не е сигурен дали непоразениот тешкаш ќе слави оваа пролет.

Тој изјави за Ворлд бокс њуз: „Мислам дека Усик победува со одлука против Фјури. Или тоа или Фјури ќе биде дисквалификуван“.

„Фјури ќе мора да се потпре на Усик и да легне врз него за да го истроши што обично го прави“.

Мислам дека судијата ќе биде информиран за ова пред борбата од тимот на Усик и Фјури ќе добие негативни поени.

Американецот, кој го собори „Ромскиот крал“, а потоа загуби од него, тврди дека Фјури не го сфатил сериозно својот претходен настап против поранешниот шампион на УФЦ, Нгану.

Тој продолжи: „Верувам дека Нгану изгледаше толку добро против Фјури бидејќи Фјури не ја сфати сериозно борбата со ММА борец. Нгану навистина има неверојатна моќ. Тој чисто го удри Фјури кој воопшто не беше во форма. Јас сум изненаден од тоа, но не со фактот дека Фјури се крена и го надбори“.

Веќе 35-годишникот изгледа во многу подобра форма додека се подготвува да се соочи со Усик, а навивачите беа импресионирани од снимката на која тој тренира на фокусери со неговиот татко Џон.

Се очекува дека треба двапати да го победи Усик во нивната пресметка во тешка категорија со клаузула за автоматски реванш без разлика на победникот.

Потенцијална британска војна со Ентони Џошуа може да биде на повидок доколку успешно го победи својот следен противник. Натпреварот со Џошуа, кој се надева дека ќе се бори со победникот меѓу Филип Хрговиќ и Даниел Дубоа, веројатно нема да се случи оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО