Погледнете ја борбата меѓу сумо борец тежок 200 килограми и воинка на УФЦ (ВИДЕО)

112

Американската ММА воинка Кристал Ванеса Демопулос (8-4) во кариерата имаше три меча во УФЦ, а на два победи.

Лил Монстер има две победи во низа, а во нејзината последна борба во јуни ја победи Џин Ју Фреј со поделена одлука.

На крајот од интервјуто во октагонот, таа скокна во прегратките на Мајкл Биспинг, а истото му го направи и на Џо Роган во јануари по триумфот против Силвана Гомез Хуарез.

И минатата недела 33-годишната ММА воинка го замени октагонот со ринг за сумо борење (dohyō).

Ванеса научи вредна лекција на часот по сумо борење.

Имено, Лил Монстер на својот Инстаграм објави видео од борбата против сумо шампионот Рами Елгазар.

Брзо открила дека нејзините ММА вештини не можат да му се заканат на Египќанецот тежок 226 килограми!

На видеото се гледа како Реми ја кани Ванеса да му пријде, таа се обиде да го измами со неколку финти, а потоа дивата се обиде да го уртива од клинч. Тоа беше нејзина голема грешка.

Таа се обиде со нозете да го фати Египќанецот за врат, но тој едноставно ја фати и ја фрли на подот.

„СУМООО. Големината не е важна, последните зборови се познати. Не сум му дорасната на Реми Елгазар. Каква авантура“, напиша Лил Монстер под видеото.

Многу нејзини обожаватели и колеги одговорија во коментарите, во кои ја истакнаа нејзината храброст што дури се обидела да собори сумо борец тежок околу двесте килограми.

„Количината на почит што ја добивате дури и за обидот за натпревар во сумо е без зборови“, гласи еден коментар.