Почнаа вербалните напади меѓу Фјури и Нгану

Вербалната војна меѓу Тајсон Фјури и Френсис Нгану веќе започна.

Синоќа „Џипси Кинг“ и „Предатор“ го најавија својот боксерски меч. Минатиот месец закажаната декемвриска борба на Тајсон Фјури со Александар Усик пропадна поради финансиски барања. Како резултат на тоа, Френсис Нгану, кој беше поврзуван со боксерски мечеви со Дионтеј Вајлдер и Дерек Чисора, одлучи да го промени курсот.

На крајот, двајцата шампиони во тешка категорија можеа да се договорат. Самата борба е закажана за 28 октомври во Саудиска Арабија. Засега не се знае дали мечот ќе биде професионален или демонстративен. Сепак, боксерското деби на Френсис Нгану е закажано за десет рунди, а титулата на Тајсон Фјури во ВБЦ не е во прашање.

Иако се уште постои голема неизвесност околу борбата, двајцата спортисти веќе ја започнаа вербалната војна. На социјалните мрежи, Тајсон Фјури објави трејлер во кој го промовира мечот и исто така праша дали Френсис Нгану е подготвен за борба. Како одговор, поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија истакна дека е подготвен со години.

Сепак, ова е далеку од прв пат двајца да се закануваат еден на друг за време на подготовките. Двајцата веќе некое време притискаа за борба. Во април минатата година, по победата на Тајсон Фјури со нокаут над Дилиен Вајт, Френсис Нгану влезе во рингот за кратко интервју и средба.

Во тоа време борбата изгледаше како далечна шанса поради местото на ММА борецот во УФЦ. Сепак, повеќе од една година подоцна, Френсис Нгану против Тајсон Фјури ќе се соочат во октомври во Саудиска Арабија. Иако на маса не се ставени шапионските титули, оваа борба дефинитивно може да биде показател за тоа кој е најопасен во тешка категорија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО