Кевин Ли се повлече од спортот на 30-годишна возраст

Кевин Ли објаснува зошто решил да се пензионира на 30 години.

Ли изненади многумина во вторникот наутро кога се појави на новата страница на социјалните мрежи Threads за да го објави своето пензионирање. По кратката објава, борецот на Инстаграм детално објасни зошто решил да се повлече од ММА на само 30 години. И покрај повлекувањето од спортот, Кевин Ли вели дека е среќен со својата кариера бидејќи никогаш не отстапил од предизвикот, но повредите го принудија да се повлече.

КЕВИН ЛИ ДЕТАЛИ ЗА Пензионирањето

„Па, накратко, решив да се повлечам од ММА и УФЦ. Поминаа 12 години, 12 долги години да бидам најдобар борец што можам да бидам и многу напорна работа и многу посветеност да се обидам да бидам најдобриот борец на светот“, напиша Кевин Ли на Инстаграм. „Кога ќе погледнам наназад, имав пеколна кариера. Се борев со многу силни момци и со некои од најсилните момци на светот. Отсекогаш сум имал одлични борби. Никогаш не сум отстапил и јас Отсекогаш се предизвикував себеси да правам работи за кои не мислев дека сум способен да ги правам. Последните три години беа тешки, особено за моето тело.

Беа многу повреди и да бидам искрен, тоа е еден од главните фактори што ја донесоа оваа одлука. Ми треба уште една операција по последната борба“, продолжи Кевин Ли. „Горд сум што излегувам, горд што ќе застанам таму и ќе излезам по мои услови. Но, во овој момент морам да размислувам за повеќе од себе и за моите вештини. Мислам дека моите вештини, времето и енергијата што ги вложив во овој спорт, можам да ги вложам во нешто друго, а со Божја помош, Алхамдулилах и сета слава на Бога, ќе ме одведе на друг пат, на вистинскиот пат кој Можам да ги користам моите вештини за да им помогнам на луѓето.

Мислам дека ако вложам ист труд и посветеност да направам нешто друго, небото е граница. Па повторно ја кревам главата високо. Малку сум разочаран што не успеав да постигнам се што сакав. Но, јас сум горд на себе за кариерата што ја имав и ги ценам сите што се грижеа за мене и сите што ме поддржуваа, па дури и луѓето кои некако се сомневаа и мразеа во мене на патот. Ги ценам сите. Беше пеколно возење. Јас сум уште млад. Сè уште сум способен да направам многу во овој живот“, заклучи Кевин Ли.

Кевин Ли ја завршува ММА кариерата со скор од 19-8 поени. Во својата кариера се бореше за привремената титула на УФЦ во лесна категорија и има забележителни победи над Едсон Брабоза, Мајкл Киеза, Диего Санчез, Грегор Гилеспи и други.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО