Почина легендарниот Бранко Цикатиќ

239

На 66-годишна возраст почина легендарниот хрватски и југословенски борец Бранко Цикатиќ.

„Хрватскиот тигар“ стана легенда за боречките вештини, кога на 38-годишна возраст, во 1993 година, го освои први К-1 Гранд при нокаутирајќи го во финалето Ернесто Хуст.

Долги години беше член на познатата амстердамскиот Чакурики основан од Том Харинк.

Цикатиќ уште од 2018 година се борше со тешка болест. Заврши во болница и со месеци не застана на нозе – доби сепса, белодробна емболија, а потоа и Паркинсонова болест.

Тој беше долгогодишен претседател на Хрватскиот сојуз за тајландски бокс и е основоположник на кикбоксот во Југославија.