Почина хрватскиот ММА борец Маро Перак

54

На 40-годишна возраст почина хрватскиот борец Маро Перак. Перак е основач и водач на клубот Гладијатор Хрватска. Тој беше светски шампион во тешка и полутешка категорија.

Според неофицијални информации, на Перак ненадејно му се слошило, а потоа починал.

Маро е родена во Дубровник на 23 септември 1982 година и беше долгогодишен член на Ултимејт фајт клубот Гладијатор.

Постигна завидна спортска кариера, беше светски шампион во тешка и полутешка категорија.

Тој се истакна и како организатор на хуманитарни акции при кои се собираше помош за дубровчани кои имаат потреба.

На почетокот на професионалната ММА кариера имаше десет победи во низа, а првиот пораз му го нанесе сега познатиот УФЦ борец и поранешен шампион Јан Блахович на настанот КСВ 10 во 2008 година.

Перак во својата богата кариера беше шампион во тешка и полутешка категорија – во ММА кариерата имаше 26 победи, осум порази и едно реми. Тој исто така го победи Боб Сап во текот на неговата кариера.

Последната борба ја водеше во 2017 година против Никита Крилов.

Маро Перак имаше многу пријатели во Македонија.