По Хопкинс Џо Смит порази уште еден фаворизиран филаделфиски боксер (ВИДЕО)

62

Џо Смит Јуниор (25-3, 20 КО) се прослави во декември 2016 година кога буквално го исфрли од рингот на Бернард Хопкинс и ја заврши неговата легендарна кариера.

Џеси Харт (26-3, 21 КО), како и Хопкинс, е роден во Филаделфија и го познава „Б-хоп“ уште од својата седма години. Од Топ ранг бараше да го организира овој меч за да му се одмазди на својот ментор.

Работите изгледаа малку поинаку во рингот и Харт, кој два пати загуби на поени во борбата за титулата на ВБО во суперсредна категорија од Гилберт Рамирез, избегнуваше отворена борба против поголемиот удирач.

Но, Смит успеа да го потфати и да го руши со кроше во седмата рунда и на крајот да победи поделена одлука (97-92, 94-95, 98-91) по 10 рунди, иако одлуката во негова корист мораше да биде едногласна.

Во пресрет на борбата, Харт, кој во претходниот меч на поени го совлада поранешниот предизвикувач во полутешка категорија на Саливан Барера, беше фаворит кај обложувалниците во сооднос4-1.

Смит Јуниор со оваа победа би можел да приближи до нова борба за титулата светски шампион во полутешка категорија. Во првиот напад на титулата во март минатата година загуби со едногласна одлука од шампионот на ВБА, Дмитриј Бивол.

https://www.youtube.com/watch?v=YeM8aiXG9D4&feature=emb_logo