Мигел Кото стигна да и помогне на сонародниците со хуманитарна помош

83

Мигел Кото со гордост претставува Порторико во рингот, а пензионираниот борец сега е активно вклучен во помагање на својата земја.

Неговата промоција се вклучи во акцијата да му помогне на карипскиот остров погоден од серија земјотреси оваа недела.

Самиот Кото пристигна да дели помош на своите сограѓани во акција во која се вклучи и ВБО, чие седиште е во главниот град на Порторико, Сан Хуан, па Кока-Кола, локалниот ланец Супермеркадос еконо, како и уште еден познат боксер, Феликс „Тито“ Тринидад.

Пристигнаа во градот Понсе на југот на главниот остров кој беше најтешко погоден и им донесоа храна на граѓаните и им пружија морална поддршка.

Најсилниот земјотрес е регистриран во вторникот на 6,4 степени според скалата на Рихтер. Уништи илјадници домови и остави 98 проценти од островот без електрична енергија.

Порторико е придружна територија на САД, но американската влада не реагираше првовремено.

Нов земјотрес со јачина од 5,9 степени по Рихтер ја погоди земјата во саботата.

Порто Рико неодамна се опорави од катастрофалните штети предизвикани од ураганот Ирма и Марија во кои животот го загубија 3.200 луѓе и предизвика штета поголема од 140 милиони долари.

Членот на Промоцијата Мигел Кото е непоразениот бантамаш Карлос Карабало (12-0, 12 КО) кој е од градот Понсе.