Пинедо во првата рунда го нокаутира Лофнејн, Марлон Мораеш објави крај на кариерата

Во главната борба на настанот ПФЛ 4 во Атланта, минатогодишниот победник на турнирот во перо категорија Брендан Лофнејн беше елиминиран од натпреварувањето.

Имено, англискиот борец загуби со нокаут во првата рунда против Перуанецот Хесус Пинедо.

И двајцата отворено влегоа во мечот и веднаш почнаа да разменуваат удари.

Во еден момент Пинедо со одлично колено го удри противникот, а потоа ја заврши работата со уште неколку удари од горна позиција, тоа беше по една минута и 34 секунди.

Тоа беше 12-та победа на Хесус со нокаут во кариерата, додека на Брендан прв пораз со прекин (вкупно пет) во 32 професионални мечеви.

Пинедо во првата рунда со поделена одлука загуби од Габриел Алвес Брага, но со овие шест бода избори полуфинале.

И Габриел Алвес Брага стигна до најголемата победа во кариерата. Бразилецот во првата рунда со нокаут го победи сонародникот Марлон Мораеш.

По мечот Мораеш најави повлекување од спортот.

Заедно со Пинеда и Брага, другите двајца полуфиналисти во перо категорија се Буба Џенкинс, кој беше подобар од Сунг Бин Џо и Мовлид Кајбулаев по триумфот над Тајлер Дајмонд.

Полуфиналисти во полутешка категорија се Џош Силвеира, Мартин Хамлет, Импа Касанганај и Тај Флорес.

Резултати од ПФЛ 4:

Хесус Пинедо – Брендан Лофнејн – КО (удар во тело и удари), Р1 (1:34)
Мовлид Хајбулаев – Тајлер Дијамант – завршница (гушење со рачен триаголник), Р2 (4:23)
Мартин Хамлет – Сем Кеи – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Баба Џенкинс – Сунг Бин Џо – техничка завр. (давење од позади), Р1 (1:25)
Џош Силвеира – Делан Монте – ТКО (повреда на коленото), Р1 (1:30)

Воведни борби:
Габриел Алвес Брага – Марлон Мораеш – ТКО (удари), Р1 (3:02)
Тај Флорес – Даниел Спон – едногласна одлука (29–28, 29–28, 30–27)
Крис Вејд Риоџи Кудо – техничка завр. (гилотина), Р1 (4:15)
Импа Касанганај – Тим Карон – завр. (гушење со рачен триаголник), Р2 (3:52)
Ендрју Санчез – Тејлор Џонсон – поделена одлука (29–27, 27–29, 29–27)
Абигејл Монтес – Бренди Хестер – ТКО (удари), Р1 (3:06)
Алексеј Перганде – Аким Башир – заврш. (Д’арсе давење), Р1 (3:14).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО