Пејџ ван Зант – Ел Брук заврши со контроверзно реми, реваншот веќе е во опција

Поранешната воинка на УФЦ, Пејџ ван Зант, синиќа дебитираше во професионалниот бокс, соочи со актуелната и бранителка на шампионскиот појас во средна категорија на Мисфитсs, Ел Брук на МФ & ДАЗН: Х серии 15.

Таа направи сркор во ММА 8-5, Ван Зант се префрли на други боречки вештини во 2021 година откако не успеа против Британија Харт и Рејчел Остович.

Сега, „12 Гауге“ ќе се испроба во слатката наука против ѕвезда од филмот со Х-рејтинг и онлајн инфлуенсерка Ел Брук.

Иако е првенствено позната по нејзината работа во индустријата за забава за возрасни, Брук се покажа како застрашувачки противник во боксерскиот ринг, постигнувајќи импресивен сркор од 4-1, вклучувајќи го и нокаутот во третата рунда над Андреа-Џејн Бункер во јануари, за да ја земе титулата МФ во средна категорија.

Од воведниот удар во гонгот, Пејџ ван Зант излезе да изнуди удар и да ја искористи предноста од опсегот. Сепак, Брук направи одлична работа да избега и да ја ослободи десната рака што ја фати ПВЗ со чист директ на крајот од првата рунда, соборувајќи ја поранешната ѕвезда на УФЦ.

Ван Зант одговори на судиското броење, но немаше доволно време Брук да направи поголема штета пред да заврши рундата.

Излегувајќи за секунда, Брук се чинеше дека малку забави, дозволувајќи и на Ван Зант да се врати во мечот. Таа не вложуваше многу во ударите, но самиот обем беше доволен за да ја направи рундата многу поспорна. Останатите рунди беа прилично спорни, при што Брук доби очигледна предност во четвртата со убава разновидност на удари со сила, во споредба со меките удари на Ван Зант.

По пет рунди исполнети со контранапади и многу удари, се помина на судиска разрешница, која гарантира реванш, што ќе се одржи подоцна оваа година.

Официјален резултат: Ел Брук против Пејџ Ванзант е нерешно (48-46, 46-48, 47-47).

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО