Пауло Коста: Нема да се борам одека не ми платат

72

Пауло Коста е решен да не се бори во УФЦ сè додека не му се покачи платата. 30-годишниот Бразилец требаше да се бори со Џаред Канониер, но одби. „Борачиња“ се извини што не го потпиша договорот и плачеше дека му даваат многу малку пари. Коста можеби е во право, но токму сега е најнепогодно време да побарате повеќе пари. Тој доаѓа по голем пораз во битката за титулата со Израел Адесања.

На крајот на 2020 година, Адесања го понижи, а Коста изгледаше многу лошо во битките. Пауло загуби за прв пат во кариерата и сега реши да побара повеќе пари. Пред медиумите Дана Вајт го спушти на земја. Го предупреди дека има договор и ако не му се допаѓа УФЦ, нека се бори секоја недела за да му истече договорт и да си замине.

Претседателот на УФЦ го критикуваше Коста и за неговиот лош настап на последната средба. Сепак, Коста не се предомисли и го напиша следново на социјалните мрежи:

„Многу луѓе кои се неверојатни обожаватели на ММА ми велат дека навистина сакаат да ме гледаат во кафезот. Навистина ми се гади от тоа. Им се извинувам. Нема да се борам на големи претстави, туку за добивање пари како оние надвор од ранг листата.

За мене тоа нема смисла. Ова го споделувам со вас за да знаете зошто не се борам. Сè уште тренирам и се поготвувам, но не вреди за парите. Ви благодарам за поддршката. Се надевам дека ќе ве видам наскоро“.