Пауло Коста: Хамзат Чимаев нема шанси против мене

Пауло Коста смета дека Хамзат Чимаев нема никакви шанси против него.

Бразилскиот борец на крајот на јули требаше да се бори со Икрам Алискеров. Сепак, борбата беше откажана бидејќи УФЦ имаше други планови за Бразилецот. УФЦ официјално објави дека Коста во октомври ќе се бори со Чимаев на УФЦ 294 во Абу Даби.

Чимаев и Коста не се сакаат и требаше да се борат минатата година во институтот на УФЦ во Лас Вегас. И двајцата не се бореле 1 година. Оваа борба може да создаде претендент за појасот во средна категорија. Коста веќе се гледа себеси како победник.

„Мојата расправија со него е 100% реална. Мислам дека против Израел Адесања тоа беше многу лична борба за мене. Но, го мразам овој Чимаев. Тренирам за да го натерам да страда. Не сакам само да го победам, сакам да го направам тоа со стил

Ги ставив сите мои вештини и сета своја концентрација за да бидам подобар од кога било. Физички, ментално, технички. Знам дека тоа ќе биде како негова куќа таму во Абу Даби, но не ми е грижа.

Одам таму да ги преземам. Не гледам шанси да ја добие борбата. Јас сум многу искрен. Ова ќе биде сурово. Тоа ќе биде огномет. Ова ќе биде диво. Ќе дадам се од себе. Ќе бидам таму.

Мислам дека победникот од оваа борба ќе биде прв во борбата за титулата. Мислам дека победникот меѓу мене и Хамзат ќе биде следен во редот за титулата“, изјави Коста.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paulo Costa (@borrachinhamma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО