Патрицио Питбул го одбрани шампионскиот појас на Белатор против Унгарецот Адам Бориц

Патрицио Питбул Фреире (34-5) го одбрани шампионскиот појас во перо категорија Белатор.

Бразилскиот ММА борец убедливо го совлада Унгарецот Адам Бориц (18-2) со едногласна одлука на судиите на настанот Белатор 286 во арената Лонг Бич во Калифорнија.

Тоа беше прва одбрана на титулата за Питбул откако го врати шампионскиот појас во април со победата над А.Џ. Меки.

Унгарскиот борец се трудеше, но не најде ритам против одличниот Бразилец, кој трпеливо градеше победа од рунда во рунда.

Брилијантно го искористи своето ветеранско искуство, а со одлична тактика стигна до 34 победи во кариерата.

Адам имаше и неколку светли моменти, но тоа не беше доволно да ги импресионира судиите кои едногласно гласаа во корист на Питбул (48–47, 49–46, 50–45).

Патрицио сега има 9-1 во последните десет борби за Белатор, додека Бориц ја прекина серијата на четири.

А.Ј.Мекки во конасловната борба лесно триумфираше против Спајк Карлајл. Американскиот борец го победи сонародникот со едногласна одлука на судиите.

Патрицио Фреир доби 150.000 (без бонус) за победата, додека Адам Бориц заработи 100.000 долари.

А.Ј. МекКи доби хонорар од 100.000 долари (без бонуси) за победата над Спајк Карлајл (50.000 долари).

Резултати од Белатор 286:
Патрицио Питбул – Адам Бориц – едногласна одлука (48–47, 49–46, 50–45)
Еј Џеј МекКи – Спајк Карлајл – едногласна одлука (29–26, 30–26, 30–27)
Џереми Кенеди – Арон Пико – ТКО (повреда на рамото), Р1 (5:00 часот)
Хуан Арчулета – Енрике Барзола – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)

Воведни борби:
Боби Серонио III – Мигел Пеимберт – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Ислам Мамедов – Ник Браун – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Џеј Џеј Вилсон – Владимир Токов – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Калид Муртазалиев – Хаџимурат Бестаев – ТКО (удари), Р2 (3:13)
Сумико Инаба – Надин Мандио – едногласна одлука (29–28, 30–27, 30–27
Вебер Алмеида – Рајан Лили – поделена одлука (29-28, 28-29, 29-28)
Ленс Гибсон Ј. – Доминик Кларк – завр. (гушење со рачен триаголник), Р1 (1:49)
Си Џеј Хамилтон – Ричард Паленсија – ТКО (повреда на ногата), Р2 (0:12).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bellator MMA (@bellatormma)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bellator MMA (@bellatormma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО