Пантоја со одлука на судиите го победи Ерцег и ја одбрани титулата на УФЦ во мува категорија

Бразилскиот борец Александре Пантоја ја продолжи успешната серија и по втор пат го одбрани шампионскиот појас во мува категорија на најголемата светска ММА организација.

Во многу тешка и исцрпувачка борба на настанот УФЦ 3011 во Рио де Жанеиро, Пантоја по пет рунди со едногласна одлука на судиите го победи Стив Ерцег, Австралијанец со хрватски корени.

Во конасловната борба Жозе Алдо со едногласна одлука го победи Џонатан Мартинез, кој имаше шест победи во низа.

Бразилската легенда доминираше во октагонот, а во поголемиот дел од натпреварот изгледаше како да е во своите најдобри денови.

Алдо даде се од себе во последната рунда и покажа кој е шеф. Мартинез бараше тајмаут, но немаше шанса.

Искусниот Ентони Смит беше уште поубедлив и со гилотина го совлада Витор Петрин во втората минута од борбата.

Непоразениот бразилски борец бараше продолжување на својата серија, но поранешниот предизвикувач го искористи моментот и оствари нов триумф.

А уште поубедлив меч имаше Мишел Переира. Големиот домашен борец се реши во првата рунда против Ихор Потиерија.

Бразилецот го заврши противникот со гилотина за 54 секунди.

Во првата борба од воведната програма Каијо Бораљо го победи Пол Крег со нокаут во втората рунда.

Резултати од настанот УФЦ 301:

Александре Пантоја (в) – Стив Ерцег – едногласна одлука (48–47, 48–46, 49–46)
Жозе Алдо – Џонатан Мартинез – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Ентони Смит – Витор Петрино – завршница (гушење со гилотина), Р1 (2:00 часот)
Мишел Переира – Ихор Потиерија – завршница (гилотина), Р1 (0:54)
Каијо Бораљо – Пол Крег – КО (удари), Р2 (2:10)

Воведни борби:
Жоандерсон Брито – Џек Шор – ТКО (прекин од лекар), Р2 (3:35)
Јасмин Лусиндо – Каролина Ковалкиевич – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Миктибек Оролбаи – Елфи Бренер – едногласна одлука (29–27, 29–27, 29–27)
Дракар Клосе – Жоаким Силва – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Маурицио Рафи – Џејми Маларки – ТКО (удари), Р1 (4:42)
Дионе Барбоса – Ернеста Карецкаите – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Исмаел Бонфим – Винк Пишел – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Алесандро Коста – Кевин Борјас – ТКО (тупаници), Р2 (1:35).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО