Осум медали за џудистите на Пролетер во Софија

Proleter na piedetsal olimpia sofija

Најмладите џудисти на Пролетер од Прилеп викендов освоија осму медал на Меѓународниот турнир „Олимпија“ во Софија, Бугарија.

 Најуспешни беа Петрески Мартин до 27 кг и Кироваков Марко 30 кг, при што во финалето совладаа противници од Грција и Бугарија. Сребрени медали освоија Павлоски Михаил 30 кг и Димеска Теодора до 44 кг. На трето место беа Галески Тадеј 27 кг, Самарџиоска Марио 48 кг, Спиркоски Давид 42 кг и Георгиоски Јордан 50 кг.

На трурнирот учетвуваа 400 натпреварувачи.

Надежите беа предводени од искусниот селектор и тренер на Пролетер, Славе Димитријоски.

Proleter sampion na Makedonija 2015

Да потсетиме дека екипата на Пролетер (мажи) на Државното екипно првенство во Прилеп стана шампион на Македонија, совладуваќи ги Миоки од Скопје и Сеишен од Прилеп.

„Екипата беше составена само од членови на матичниот клуб, додека во другите екипи имаше и членови од бугарската џудо репрезентација, кои беа земени на позајмица за ова натпреварување. На сметка на тоа џудистите на Пролетер одлично си ја обработија својата работа и го оставија срцето на татамите“, вели Александар Димитријоски од Пролетер.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО