Омар Факиќ – балкански шампион во самбо, Македонија трета

548

Омар Факиќ стана балкански шампион во најатрактивната категорија-тешка на Балканското самбо првенство за кадети во Скопје. Македонија е трета во вкупниот пласман.

Ова е дебитантски настап за Факиќ на големите натпревари кој го закити со златен медал. Инаку, примарен спорт на младиот Факиќ му е кошарката.

Да потсетиме дека вчера Катерина Ацевскаго освои сребрениот медал во категоријата над 70 килограми.

На првенството да настапија над 100 спортисти од сите балкански држави.

Ipon.mk