Оливеира против Дариуш можеби нема да даде предизвикувач за титулата на Махачев?

Раководството на УФЦ го увери Бенеил Дариуш дека победата над Чарлс Оливеира на УФЦ 289 ќе го направи предизвикувач број 1 за борба против Ислам Махачев. И додека претседателот на УФЦ, Дана Вајт, се согласува дека има многу смисла, тој престана да дава какви било ветувања пред борбата во Ванкувер.

Дариуш е во импресивна победничка серија од осум борби и ќе се соочи со актуелниот број 1 во лесна категорија и поранешен шампион. Се чини дека борбата е јасна за да се одреди противникот на Ислам Махачев во Абу Даби овој октомври, но Вајт е многу необврзан за ситуацијата.

„Немам поим“, рече Вајт на прес-конференцијата пред УФЦ 289 кога беше прашан за импликациите за титулата од неговиот главен настан. „Ќе видиме како ќе се одвива борбата во сабота. Но, да, очигледно има многу смисла. Токму овде, во моментов, има многу смисла. Ќе видиме што ќе се случи“.

За жал за Дариуш и Оливеира, борбата за титулата БМФ помеѓу Џастин Гејџи и Дастин Пориер ќе се одржи на 29 јули на УФЦ 291. Тие двајца не се само двајца од највозбудливите борци во организацијата, туку и огромни миленици на навивачите. Победникот од оваа борба дефинитивно може да ја добие следната шампионска борба.

Особено ако Дариуш против Оливеира не успее да го обезбеди потребниот спектакл.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dana White (@danawhite)

Тоа е едноставната вистина за борбите за титулата во УФЦ: Не е се во тоа кој најмногу го заслужува тоа. Продажните борци не мора да поминат низ истиот тест низ кој би можел да помине еден Бенил Дариуш. Абу Даби е важна локација за УФЦ и тие даваат се од себе за да организираат големи борби за нивните добротвори од Фајт ајленд. По неговиот последен меч Ислам Махачев беше одморен за да се осигура дека е подготвен за октомврискиот настан.

Изгледаше дека на Дариуш не му пречеа многу не толку смирувачките зборови на Вајт.

„Не, воопшто не сум загрижен“, рече тој. „Уверен сум во своите вештини. Уверен сум во она што ми го дал Бог. Знам колку е добар Чарлс. Не е мана нешто што го гледам во него. Само верувам во себе и во она што ми го даде Бог“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО