Олимписката шампионка Милица Мандиќ најдобра на Гранд прито во Манчестер

Српската репрезентативка и олимписка шампионка во таеквондо, Милица Мандиќ, уште еднаш ја потврди својаата вредност, таа победи на на Гранд прито во Манчестер, Велика Британија.

Мандиц 3

Таа во финалната борба во категоријата над 67 килограми ја совлада Холанѓанката Решим Огинк со резултат 7-3, при што освои нови 40 бодови за светската и олимписката листа.

Претходно, во осминафиналето, таа и се реваншира на Хрватката Ива Радош, бидејќи минатата недела Радош на Галебовиот трофеј во Блеград ја порази Мнадиќ. По 1-1 во трите рунди, со златен бод таа славеше против Хрватката. Во наредното кола ја совлада Британката Џејд Слејвин со 5-0. Исто така, и вополуфиналето, со златен бод е совладана корејаката Ли Инјонг, при резултат 1-1. Но, по дваесет секунди борба таа доаѓа до бод.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО