Одработено церемонијалното мерење пред УФЦ 294, Џони Вокер за малку ќе паднеше на скалите (ВИДЕО)

Целосното видео од соочувањето можете да го погледнете на подолу на оваа статија.

Одбројуваме до новиот ППГ настан во режија на УФЦ. Сабота попладне и вечер ќе бидат резервирани за УФЦ 294 во Абу Даби, а не очекуваат врвни борби.

Главната борба на вечерта е резервирана за борбата за појасот во лесна категорија, а шампионот Ислам Махачев ќе ја брани против владетелот во перо категорија Александар Волкановски. За оние кои случајно го пропуштија текот на настанот, првичен противник на шампионот од 70 килограми требаше да биде миленикот на навивачите Чарлс Оливеира, но тој мораше да го откаже настапот поради исеченица и наместо тоа се вклучи „Големиот“ и предизвика ентузијазам кај борбениот полк.

Пред нив во кафезот ќе влезат Хамзат Чимаев и Камару Усман. Вториот, како и „Волк“, влета на овој меч на „краток рок“ откако Пауло Коста мораше да се повлече поради инфекција. Борбата ќе се одржи во средна категорија, а победникот ќе стане предизвикувач за појасот што го држи Шон Стрикленд.

Уште еден натпревар кој не смееме да го пропуштиме е оној на „врвниот претендент“ во полутешка категорија, каде ќе се судрат Џони Вокер и Магомед Анкалаев. За малку ќе го пропуштивме тој меч, бидејќи Бразилецот за малку ќе паднеше на скалите кога пристигна на свеченото мерење, но се помина во најдобар ред и мечот останува на списокот.

https://twitter.com/LameJustice1789/status/1715359659572269293?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1715359659572269293%7Ctwgr%5E96076010fec70b166e87e6a54740058319b9ffe7%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ffightsite.hr%2Ffightsite%2Fufc%2Fvideo-odradeno-je-ceremonijalno-vaganje-uoci-ufc-a-294-johnny-walker-skoro-pao-na-stepenicama-15386268

На свеченото одмерување се соочија и останатите борци и се е подготвено за утрешниот настан. Потсетуваме, прелиминарниот дел започнува во 16 часот, додека главниот дел е закажан за 20 часот. Целосното видео од пресметката можете да го погледнете на крајот од овој напис, а ние ви пренесуваме и список на борби.

УФЦ 294 – список на борби:

Главен дел
Ислам Махачев – Александар Волкановски – за појасот во лесна категорија
Камару Усман – Хамзат Чимаев
Магомед Анкалаев – Џони Вокер
Икрам Алискеров – Ворли Алвеш
Саид Нурмагомедов – Муин Гафуров

Прелиминарен дел
Тим Елиот – Мухамед Мокаев
Мохамед Јахја – Тревор Пик
Џавид Башарат – Виктор Хенри
Абу Азаитар – Седрик Думас
Мајк Бриден – Аншул Јубли
Натаниел Вуд – Мухамед Наимов
Џин Ју Фреј – Викторија Дудакова
Бруно Силва – Шара Магомедов

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО