Од таборот на Вајлдер се жалат што ривалите одбиваат хонорари од 4 милиони долари

Дионтеј Вајлдер продолжува да седи на клупата во тешка категорија, една година откако го нокаутира Роберт Хелениус во првата рунда во Бруклин. Во меѓувреме, низа преговори со неговите потенцијални следни ривали пропаднаа, а сега неговиот табор се пожали дека има луѓе кои одбиваат сериозни пари.

„Кога си најголемиот удирач во историјата на спортот станува многу тешко да се најдат противници. Ќе ти дадам бројка – 4 милиони долари. Можеш ли да веруваш? Има борци кои повеќе би сакале да седат сиромашни отколку да прифатат 4 милиони долари. Тоа е трагедија“, изјави неговиот тренер Малик Скот за Фајтхип.

Тој откри дека многумина побарале суми во опсег од 15 до 20 милиони долари бидејќи знаат дека нема да ги добијат и ќе го обвинат дека се оддалечил од нивниот предизвик. Најверојатно, мислел на Енди Руиз, бидејќи тој беше презимето на листата на преговарачи.

„Бронзениот бомбардер“ доцна го загуби својот ритам, во просек по една борба годишно досега во 2019 година. Сепак, годините му летаат бидејќи пред неколку дена наполни 38 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО