Од таборот на Оливеира сакаат борба со Бенеил Дариуш

Тренерот на Чарлс Оливеира, Диего Лима го нарече борецот како негов штитеник мора да се бори за да се врати на статусот на предизвикувач.

Лима верува дека е најлогично да се соочи со Бенеил Дариуш. Неодамна стана познато дека Чарлс одбил итен реванш со Ислам Махачев. УФЦ му понуди еден за УФЦ 283, кој ќе се одржи во јануари во Бразил.

Чарлс одбил поради емоционален стрес. Кон крајот на октомври Оливеира загуби со принуда од Ислам Махачев во Абу Даби. Со тоа ја прекина неговата серија од 11 последователни победи. Чарлс сега ќе мора да се бори до титулата, а Дариуш е значаен противник.

„Мораме да дејствуваме мудро и да избереме противник кој ќе не донесе поблиску до борба за титулата. Мислам дека има смисла да се размислува за борбата со Бенеил Дариуш.

Моментално е во добра победничка серија. Чарлс се борел со Пориер, Гејџи и Чендлер, но сè уште не се борел со Дариуш. Долго време е непоразен. Мислам дека победата може да го однесе Оливеира до титулата.

Ќе размислам повторно, но засега мислам дека Дариуш е најдобриот избор“, изјави Лима за подкастот Супер Лутас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО