Нов удар за Кубрат Пулев: Може да му ја одземат победата против Богдан Дину

Кубрат Пулев ја забележа најдраматичната победа во својата боксерска кариера, но оттогаш плива во проблеми.

Големото нешто околу него е бакнежот упатен на новинарката Џени Суши која реши да го тужи за сексуално вознемирување, а за тоа, барем привремено, Спорстката комисија на Калифорнија го отстрани од боксот.

https://www.instagram.com/p/BvpdDRShvId/?utm_source=ig_embed

Жалбата на Дину е за нечистиот удар кој го доби во тилот по првиот удар, а тоа се случи во 7-мата рунда, по два нокдауна дојде и нокаутот.

http://www.espn.com/boxing/story/_/id/26412718/dinu-files-protest-csac-loss-pulev

Ситуацијата беше навистина драматична, бидејќи имаше можност Дину да изјави дека не е во можност да продолжи и Пулев да биде дисквалификуван. Судијата во рингот Раул Кајзер Јуниор му даде пет минути за да се рехабилитира Дину, а и казна за Пулев, но неговата одлука беше дека ударот бил ненамерен. Така им соопшти на судиите на записничката маса, дека Дину не може да продолжи и дека резултатот ќе биде на поени до тој момент.

Во овој момент Романецот одеднаш се опорави и ја продолжи борбата, а Пулев наскоро потоа ја заврши.

Сепак, сега Романецот и неговиот тим одлучија да ја искористат ситуацијата за да се жалат на конечниот резултат на мечот.

„По борбата, седнав со Дину и неговиот тим и контактирав со Калифорниската комисија, формално поднесовме жалба и побаравме расправа со Комитетот во Калифорнија“, рече промоторот на Дину Грег Коен.

Извршниот директор на Комисијата, Енди Фостер, потврди дека жалбата ќе биде разгледана на следниот состанок закажан за средината на мај. Ќе има уште едно прашање за Пулев – скандалот со Џени Суши. Поради ова, бугарскиот боксер ќе мора да разговара со комисијата.„

„Не треба да доаѓа. Ќе остане неказнет, ако не го сторил тоа“, додава Фостер.

https://www.instagram.com/p/Bvoi8S2BDgq/?utm_source=ig_embed

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО