Нгану веќе тренира без плочка во ногата (ФОТО)

176

Закрепнувањето на шампионот на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану оди побрзо од очекуваното. Камерунскиот борец очигледно веќе ја симнал железната плоча со која до скоро се движеше, како и патериците.

Потсетуваме дека беше опериран на десното колено. Тоа беше неопходно поради компликации по успешната последна одбрана на појасот против Сирил Гане.

Веќе ги тренира колената, но фотографијата во теретана, поставена од него, го покажува тешкиот период на опоравување и тешкотијата и болките што ги чувствува кога врти велосипед за вежбање.

„Бавно и стабилно! Сегашната рехабилитација оди добро“, напиша Предаторот на својот Инстаграм профил.

Нгану неодамна сподели видео како изгледа неговото оперирано колено.

Камерунецот до неодамна се движеше со патерици.

Се очекува опоравувањето на Нгану да трае девет месеци. За тоа време, неговиот шампионски појас во тешка категорија на УФЦ нема да биде празен, увери Дејна Вајт. Голема е веројатноста дека повторно ќе се користи привремена титула за да се одржи „гладот“ за успех на другите борци во тешка категорија.

Френсис Нгану преговара и за нов договор со УФЦ, инсистирајќи да добие повеќе од 1 милион долари за неговите наредни натпревари. Покрај тоа, Нгану сака да има клаузула во договорот, според која ќе може да одржи барем еден боксерски меч.

Амбицијата на шампионот е да се соочи со Тајсон Фјури во професионалниот ринг. Неодамна дури повторно ја прокоментира организацијата на ваков меч, велејќи дека ќе го убие „Џипси Кинг“.

Нгану ги доби своите последни 6 мечеви со нокаут. Пред да го брани појасот против Гане, тој го нокаутира Стипе Миочиќ на крајот на март 2021 година, со што му ја одзеде титулата. Камерунецот ги победи и Картис Блејдс, Каин Веласкез, Жуниор дош Сантос и Жаирзињо Розенструик. Победата над секој од нив беше постигната за околу или нешто повеќе од 1 минута.

Вкупниот биланс на Предаторот е 17 победи и само 3 порази (од Дерек Луис, Стипе Миочиќ и Зумана Сисе). Сите победи ги постигна пред финалниот удар во гонгот (12 со нокаут и 4 со принуда).