Неверојатната трансформација на телото на Фјури, шампионот на ВБЦ јаде шест оброци дневно! (ФОТО)

Актуелните светски шампиони Тајсон Фјури и Aлександар Усик ќе се борат на 18 мај во Саудиска Арабија за обединување на појасите во тешка категорија.

Натпреварот за апсолутен шампион требаше да се одржи на 17 февруари, но беше одложен за три месеци откако Фјури заработи повреда на спаринг мечот со Хрватот Смакиќи.

Секако, веднаш почнаа гласини дека Кралот на Ромите го направил тоа намерно за да добие малку повеќе време за подготовки.

Недолго потоа, британскиот тешкаш објави фотографија од подготовките на која се гледа дека е веќе подготвен и во врвна форма, за разлика од неколку месеци претходно кога се бореше со Френсис Нгану.

Прикажа неверојатна трансформација на своето тело, која покрај тренинзите може да ја препише и на ригорозната диета која Фјури строго ја следи последните неколку месеци.

А најзаслужен за новиот изглед на Фјури е нутриционистот на шампионот на ВБЦ, Грег Мериот, кој за „Мен’с хелт“ ја откри исхраната на Фјури за време на подготовките за мечот против Усик.

Мериот истакнува дека шампионот јаде шест оброци дневно кои се разликуваат по калориска густина во зависност од тоа дали тренира или не.

Во деновите за одмор Фјури јаде оброк вреден до 3.000 калории, додека во деновите на тренирање троши меѓу 4.500 и 6.000 калории.

Просечниот ден започнува со голема доза на витамин Ц, колаген и црно кафе.

Потоа следи обилен појадок кој постојано се менува, кој вклучува авокадо на тост, колбаси, домати, тврдо варени јајца или омлет и овес спакувана со протеини.

По завршувањето на утринскиот тренинг, Фјури јаде протеинска гранола, грчки јогурт со малку маснотии и боровинки пред ручек со пилешко, ориз и фета салата.

До средината на попладнето, Фјури има уште еден голем оброк од пет оризови колачи, природен путер од кикирики и дел од лубеница со голем изолат од говедско протеин од сурутка.

За вечера, Мериот вели дека најчестиот оброк е голем стек од 400 грама, печен компир, малку сенф од Дижон и зеленчук.

Денот на јадење на Фјури завршува во 20 часот кога ќе јаде уште еден безмасен грчки јогурт со путер од кикирики и есенција од ванила.

Во меѓувреме, ќе зема голем број додатоци во текот на денот, вклучувајќи Декстрин јаглехидрат во прав, магнезиум и рибино масло од Атлантик.

На Фјури, како и сите боксери со кои работи Мериот, им се дозволени мамечки оброци.

„Секој боксер со кој работам има желба да „измами““, изјави Грег Мериот, а потоа продолжи:

„Тоа им треба само за психички да се наполнат. Тие се радуваат на тоа, но не бараат големи оброци“.

И кога Фјури е надвор од кампот, тој не знае за граници. За време на карантинот во 2020 година Фјури купи пица вредна 650 евра.

„Бев шампион во тешка категорија во тоа“, рече еднаш Тајсон Фјури, а потоа дополнително објасни:

„Само се напив, јадев додека можам да отворам уста. Имаше пица по пица, само се прејадував. И тогаш дојде редот на целосна кутија чоколади на Торнтон. За неделна вечера јадев две чинии ситници, троен чизбургер од Мекдоналдс, две диетални колачиња и чоколадо“.

Се разбира, Фјури не може така да јаде за време на тренинг кампот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО