Неверојатната Ронда за 13 секунди ја одбрани шампионската титула!

ronda  cat poluga

Фантастична, неверојатна, огромна, брилијантнa и постојат уште голем број на епитети за да се опише Ронда Русе, која за само 13 секунди надминаа уште една „најтешка пречка досега“. До деби победи дојдоа и Холи Холм, Џош Кошек, кој е на работ на пензионирање по поразот од Еленбергер, Алан Џубеин со новиот нокаут го потврди својот потенцијал.

 Кет Цингано од првата секунда тргна жестоко, го фрли левото колено, кое го фати Ронда, ја урна нејзината противничка и во исто време, прави транзиција во армбар и завршува со нејзината противничка, односно со новата предизвикувачка. Така на кратко може да се опишат 13 секунди, колку што траеше најкартката борба во историјата на УФЦ. Едноставно, неверојатна е шампионката на УФЦ и навистина се поставува прашањето за тоа кој може да ја загрози. Можеби е време за трета шанса Миша Тејт, единствената која излегла од првата (па и втората) рунда против брилијантната Ронда.

 По борбата Кет не може да дојде при себе, таа само рече дека не знае како успеа тоа да се случи и дека сака реванш, што не е изненадувачки, бидејќи по напорните подготовки и вкупно две години чекање, падна без да биде во можност да се покаже нешто. Ронда изјави дека очекувала тежок влез, но дека се подготвувале за „overhand“. Сепак, се снајде и овде и славеше со потег, како што рече, кој го научила од мајка и.

 До победата дојде и Холи Холм, во своето деби. Ракел Пенингтон се покажа како достоен противник, за многумина најдобриот женски удира во ММА спортот, а претходно покажала волја и агресија од третата рунда, можеби ќе дојдеше до победа. Така, двајца судии (еден дури три рунди) и додели на Холм, која конечно дебитираше во најсилната организација и дојде до победата, но далеку од тоа дека воодушеви.

 Во битката за „гол живот“ се сретнаа Џејк Еленберг и Џош Кошек, при што вториот беше поразен и е на чекор до боречка пензија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО