Нејт Дијаз се чувствувал мрзеливо и уморен на кампот за Џејк Пол

Нејт Дијаз признава дека кога почнал да се дебелее како подготовка за борбата со Џејк Пол, се чувствувал „мрзелив и уморен“.

На 5 август боречките фанови ќе бидат сведоци на епската средба меѓу Дијаз и Пол во центарот на Американ ерлајнс во Далас, Тексас. Мечот е закажан во десет рунди и ќе се одржи до 84 килограми.

Дијаз има истакната историја во УФЦ, каде што го помина поголемиот дел од својата кариера натпреварувајќи се во лесна категорија. За да се подготви за натпреварот, Дијаз вложи значителен напор да се здебели.

Дијаз (38) рече иако конечно пронашол здрав метод за зголемување, процесот не бил лесен.

„Јадев многу храна и станував потежок. Отпрвин се чувствував тромо кога јадев и се обидував да се здебелам бидејќи бев на диета за зголемување на телесната тежина. Јадев секакви работи за да станам што поголем. Во еден момент мислев: „Друже, јас сум мрзелив и уморен и вежбам како будала во моментов“. Кревав тегови и бодибилдинг и сето тоа.

Тоа ме измори и ме мрзеше од носењето на дополнителна тежина, само ме мамурен. Во одреден момент само се опуштив и направив нов план, потоа имав многу повеќе енергија и почнав да правам повеќе работи. Отпрвин јадев многу и се подував, но сега гладувам половина ден.

Во тоа време бев исцрпен пред да вежбам. Ги правев работите што сакам да ги правам, но бев исто како: „Човеку, не сакам ни да одам“, изјави Дијаз на Роуток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО