Нејт Дијаз по УФЦ сака да основа своја боречка промоција

Американскиот борец и ѕвезда на УФЦ, 37-годишниот Нејт Дијаз ја има последната борба за најголемата светска ММА организација следниот викенд против Хамзат Чимаев.

Борбата меѓу Дијаз и Чимаев е носечка на настанот УФЦ 279 кој ќе се одржи на 10 септември во Т-Мобиле арената во Лас Вегас.

Во последниве месеци Нејт често ја изразува својата желба да го напушти УФЦ за да се посвети на други бизниси, а еден од нив е лансирањето на сопствена ММА организација.

Дијаз наскоро ќе поднесе барање за лиценца за неговата промоција во Real Fight, Inc.

Неговата организација ќе ги промовира боречките вештини, со посебен акцент на боксот, ММА и џиу-џицу.

Нејт Дијаз сигурно нема да престане да се бори за 18 години.

Борбата против Чимаев му е 34-та во кариерата во која има 20 порази и 13 порази. Тој загуби три од последните четири натпревари.

Во јуни од Дијаз беше подобар Леон Едвардс, кој неодамна го нокаутира Камару Усман и го освои шампионскиот појас на УФЦ во полусредна категорија.

View this post on Instagram

 

A post shared by Nate Diaz (@natediaz209)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО