Нејт Дијаз го победи Фергусон со гилотина

Нејт Дијаз го победи Тони Фергусон во битката на ветераните.

Го предводеа настанот УФЦ 279 што се одржа во Лас Вегас. Нивната борба беше во полусредна категорија. Тони и Нејт беа во игра за 24 часа откако Хамзат Чимаев не успеа на мерењето и беше елиминиран од средбата со Дијаз.

Во првата рунда Тони се потпираше на лоу-кик. Нејт успеа да блокира еден од нив и му ја повредил ногата на Тони, која почна да крвари. Тони продолжи да изведува лоу кикови, а Дијаз се потпираше на ударите во глава. Нејт победи во рундата.

Во следните две рунди Тони ја обработуваше водечката нога на Дијаз и го остави со хематом. Сепак, Нејт постојано притискаше и го повредуваше Тони неколку пати со неговите тешки крошеа. Фергусон немаше поим во борбата, освен неговите ниски удари кои делумно ја постигнаа целта.

Нејт го надбоуваше Фергусон во стој и затоа Тони тргна на соборување во 4. рунда. Сепак, Нејт го пречека со гилотина и го натера да се предаде. Така Дијаз во 4-та рунда го гилотинираше „Ел Кукуј“.

Со оваа победа Дијаз ја прекина серијатра од два порази и сега е слободен агент. Нејт навести дека ќе влезе во боксот и ќе им покаже на сите други како се прави тоа. Изјави дека сака да помине некое време надвор од УФЦ. Овој пресврт на настаните е ноќна мора за Дана Вајт.

Дана сакаше да го казни Дијаз со Чимаев, но Нејт наместо тоа го доби Тони и излезе на отворен пазар. Тони уште еднаш потврди дека повеќе не може да се натпреварува на високо ниво и треба да се повлече од ММА.

Фергусон е во серија од 5 порази и најверојатно ќе биде ослободен од УФЦ.

Американскиот борец Даниел Родригез со поделена одлука го победи Кинезот Џинглијанг Ли.

Беше изедначена борба во сите три рунди.

Кинескиот борец повеќе ги гаѓаше телото и нозете, додека Родригез се закани со удари во главата.

Мексиканката Ајрин Алдана со одличен нокаут во средината на третата рунда ја совлада американската воинка Мејси Кијасон. Ајрин од земја ја удри ривалка во црниот дроб и славеше со прекин.

По поразот против Џамахал Хил, Џони Вокер се врати со убедлива победа.

Во мечот од полутешка категорија Бразилецот на крајот на првата рунда со гушење од поодзади славеше против борец Јон Кутелаба.

Вокер ја отвори борбата со неколку високи удари, но по еден заврши на подот.

Молдавецот го собори Вокер со својот 31-ви нокаут во УФЦ и добро ја контролираше борбата. Но потоа згреши, па ја загуби доминантната позиција и заврши со Вокер на грб.

На крајот од рундата бразилскиот борец ја стави раката под брадата и го задави противникот. На крајот го бакна во чело. Тоа е втора победа за Вокер во последните шест натпревари.

Шведскиот борец со хрватски корени Антон Туркаљ загуби од Хелтон Алмеида во своето деби во УФЦ со завршница (гушење од позади) на крајот од првата рунда.

Резултати на УФЦ 279:
Нејт Дијаз – Тони Фергусон – завршница (гушење со гилотина), Р4 (2:52)
Хамзат Чимаев – Кевин Холанд – завршница (Д’Арс давење), Р1 (2:13)
Даниел Родригез – Џинглијанг Ли – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Ирина Алдана – Мејси Киасон – КО, Р3 (2:21)
Џони Вокер – Јон Кутлеба – завршница (давење од позади), Р1 (4:37)

Воведни борби:
Џулијан Ероса – Хаким Даводу – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Хаилтон Алмеида – Антон Туркаљ – завршница (гушење од позади), Р1 (4:27)
Денис Тиулиулин – Џејми Пикет – ТКО, Р2 (4:52)
Крис Барнет – Џејк Колиер – ТКО, Р2 (2:24)
Норма Думон – Даниел Волф – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–26)
Алатенг Хеили – Чад Анхелигер – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Елиза Рид – Мелиса Мартинез – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Јохан Лејнес – Даријан Викс – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО