Хамзат Чимаев го прегази Кевин Холанд за 2 минути

Хамзат Чимаев повторно го направи тоа.

Чеченската ѕвезда го прегази Кевин Холанд за нешто повеќе од 2 минути. Се бореа во битка до 82 килограми. Нивната средба беше коглавна на УФЦ 279 во Лас Вегас. Од првата секунда Чимаев го собори Холанд на партер и двајцата почнаа да се надборуваат. Чимаев не му даде шанса на противникот.

Хамзат му нанесе Д’Арс гушење на Холанд и го натера да се потчини, а борбата, ако може така да се нарече, траеше 2 минути и 13 секунди. На оваа средба Холанд не можеше да го допре Чимаев. Со оваа победа, Хамзат ја забележа 6-та последователна победа со прекин во УФЦ.

Тој сега има скор од 12-0 во ММА и сите мечеви ги доби со завршница. Навивачите постојано го исвиркуваа затоа што не успеа на мерењето. Чимаев не беше многу заинтересиран и неколку пати рече – Алах Абкар (Алах е голем).

Хамзат изјави дека не е загрижен поради неуспехот на мерењето. Тој рече дека ќе ослабе, но лекарите не му дозволи. Чимаев се закани дека ќе стане двоен шампион. Холанд, пак, се раздели со серијата од 2 последователни победи.

Резултати на УФЦ 279:
Нејт Дијаз – Тони Фергусон – завршница (гушење со гилотина), Р4 (2:52)
Хамзат Чимаев – Кевин Холанд – завршница (Д’Арс давење), Р1 (2:13)
Даниел Родригез – Џинглијанг Ли – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Ирина Алдана – Мејси Киасон – КО, Р3 (2:21)
Џони Вокер – Јон Кутлеба – завршница (давење од позади), Р1 (4:37)

Воведни борби:
Џулијан Ероса – Хаким Даводу – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Хаилтон Алмеида – Антон Туркаљ – завршница (гушење од позади), Р1 (4:27)
Денис Тиулиулин – Џејми Пикет – ТКО, Р2 (4:52)
Крис Барнет – Џејк Колиер – ТКО, Р2 (2:24)
Норма Думон – Даниел Волф – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–26)
Алатенг Хеили – Чад Анхелигер – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Елиза Рид – Мелиса Мартинез – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Јохан Лејнес – Даријан Викс – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by WARIORZ. ™ (@war.iorz)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО