Мек Грегор до Дијаз: Нашата трилогија ќе се случи!

Поранешниот шампион на УФЦ во две тежински категории, Ирецот Конор Мек Грегор го пофали својот поранешен ривал Нејт Дијаз пред борба на УФЦ 279.

Потсетуваме, Дијаз одби да се бори со Хамзат Чимаев поради неуспешното мерење на Чеченецот. Кратко време подоцна, Дијаз се согласи на борба со сонародникот Тони Фергусон. Тоа беше последна борба за 37-годишниот Дијаз според договорот со УФЦ.

„Честитки до Нејт Дијаз за исполнувањето на неговите договорни обврски кон УФЦ.

Тој покажа дека е вистинска суперѕвезда. Неверојатно достигнување. Нашата трилогија ќе се случи“, напиша Конор.

Првата борба меѓу Дијаз и Мек Грегор се случи во март 2016 година. Нејт победи со принуда, со што на Ирецот му го нанесе првиот пораз во кариерата во УФЦ. Оваа борба беше препознаена како најдобра борба на вечерта и за Конор тоа беше деби во полусредна категорија.

Реваншот се одржа во август истата година. Во него Мек Грегор победи со мнозинска одлука. Значи, имаат по 1 победа, а за нивната трилогија се зборува со години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО