Навивачите избраа: Стипе Миочиќ е најголемиот во историјата на тешката категорија, пред Емилијаненко

Вчера MMA Џанки одлучи да направи анкета во која ги прашаа навивачите: Кој е најголемиот борец во тешка категорија во историјата на ММА?

Повеќето од нив се одлучија за актуелниот шампион во категоријата – Стипе Миочиќ, пред големиот Федор Емилијаненко.

„Последниот император“ доминираше во текот на 8 години и забележа феноменален рекорд 27-0 од 2001 до 2009. Стипе Миочиќ пак е во серија од 6 последователни победи, како 5 од нив се нокаут и 1 со одлука – против Френсис Нгану. Тој е рекордер по одбраната на тититлата во тешка категорија на УФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО