Наташа Стефановска е светски студенстки вицешампион (ФОТО)

206

Natasa Setfanovska na piedestal na SUP 2016

Наташа Стефановска го освои сребренио медал на Светското универзитетско првенство во карате во Брага, Португалија, во категоријата до 61 килограм.

Natasa Stefanovska SUP finale

Таа во финалето за златниот медал се бореше со Џиана Лотфи од Египет, при што борбата заврши со 0-0, но по изјаснувањето на судиите победи Лотфи.

Сетфановска беше убедлива во првото коло и ја совлада претставничката на Алжир, Ранда Мекдас со 4-0, потоа со Јин Џиаојан од Кина се бореше 1-1,но победи со судиско изјаснување. За влез во финалето ја совлда Барно Мирзаева од Узбекситан со 2-0.

Попладнево се очекуваат настапите на Симона Заборска (-55 кг) за златен медал и на Сара Радичевска (-50 кг) за бронзен.

Ipon.mk/В.Д.