Намалени суспензиите на тимските колеги на Хабиб

Тимскиот колеги на Хабиб Нурмагомедов доби намалување на казните за учество во немирите по борбите меѓу Хабиба и Конор Мек Грегор.

УЕЦ шампионот во лесна категорија рече дека нема да се врати во кафезот додека и неговите пријатели не се вратат.

Спортската комисија на Невада вчера го одобри намалувањето на суспензијата за 35 дена за неговиот братучед Абубакар Нурмагомедов и Зубаир Тухугов.

Со тоа се враќаат на време за настап на 9 септември на УФЦ 242 во Абу Даби.

Хабиб во главниот град на Обединетите Арапски Емирати треба да ја брани титулата против Дастин Поиер.

„Ова беше тежок процес кој не чинеше многу пари и мило ми е што се заврши. Сега Абубакар и Зубаир можат да се вратат на она што им се допаѓа и да ги сонуваат соништата“, рече менаџерот Али Абделазиз.

Двоецот од комисијата бараше намалување на казната за 35 дена, бидејќи не и понуди општествено-корисна работа како опција за намалување на казната.

Борците вака ќе отслужат речиси 11 месеци од едногодишна суспензија, ќе одработат 10 часа социјална работаа покрај тоа платија и казни од 25.000 долари.

Нурмагомедов не се борел од минатата година кога во пФЛ го победи Бојан Величковиќ. Иако отиде во плејофот, поради повреда мораше да го пропушти продолжението на турнирот. Наводно, потпишал договор со УФЦ, но сè уште официјално не е објавено.

Тухугов (18-4, 3-1 УФЦ) не се борел од мај 2016 година и поразот од Ренато Моикано. Потоа падна на допинг тестот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО