Најопасната жена на светот против маж: Луција Ријкер-Сомча (ВИДЕО)

woman-vs-man-fight

Пред победата над Холи Холм над Ронда Русеј, УФЦ ја продаваше фантазијата во која многумина поверува дека Русеј може да победи добар дел, ако не и повеќето машки борци.

Луција Ријкер беше познат како „најопасната жена во светот“. Холанѓанката беше непоразен во кик бокс со 37 победи и една неодлучена борба, а во професионалниот бокс со 17 победи, од кои 14 се постигнати со нокаут.

Покрај легендарниот статус кој го уживаше кај навивачите Ријкер беше во сенка славните боксерки Миа Ст. Џон и Кристи Мартин.

Ријкер го направи она што УФЦ го продаваше како маркетиншки трик. Таа се бореше против маж, Сомча Џаиде, кој во тоа време имаше скор од 13-1 со 9 нокаути или барем така беше најавен. Ријкер се бореше со вистински противник во вистинска борба. Но, таа беше најпознатиот женски кик боксер, а нејзиниот опонент остана познат само по оваа борба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО