Најдобрите во тешкаши според Џорџ Форман

Поранешниот светски првак во бокс Џорџ Форман направил избор на најдобрите боксери во историјата, во тешка категорија, во која и самиот се бореше.

Форман (70) својот најголем ривал Мохамед Али, кој според многумина е најголемиот боксер во историјата, го ставил на петтото место. Британецот Ленокс Луис е седми,а Ивандер Холифилд, боксерот кој два пати го победи Мајк Тајсон е на деветтото место.

Најдобрите 10 според Џорџ Форман.

1. Џо Луис
2. Роки Марчано
3. Џон Л.Саливен
4. Џек Џонсон
5. Мохамед Али
6. Флојд Патерсон
7. Ленокс Лус
8. Мајк Тајсон
9. Ивандер Холифилд
10. Џек Демпси

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО