На Андерсон Силва само едно работа му пречи кај Дана Вајт

Андерсон Силва беше отпуштен од УФЦ пред две години. Бразилската легенда помина 14 години во најголемата светска ММА организација и остави неизбришлива трага.

По MMA кариерата почна да боксира. Во два професионални бокс меча ги победи Хулио Цезар Чавез Јуниор и Тито Ортиз, а во мај имаше егзибициски меч против Бруно Мачада.

Поранешниот шампион на УФЦ сега се подготвува за нова борба против јутјуберот Џејк Пол. Нивниот меч ќе се одржи на 29 октомври во „Гила ривер арена“ во Феникс.

А Спајдер почна да боксира затоа што во него гледа дополнителна заработка од која очигледно е задоволен. Се разбира, сега кога веќе не е врзан за УФЦ, може да каже нивните проблеми.

„Мислам дека УФЦ може да им даде повисоки плати на борците, особено на некои кои прават многу за да го популаризираат спортот и самата организација. Борците мора да имаат добар менаџер кој ќе ги заштити од потпишување на нешто што може да биде лошо за нив во иднина“, рече Андерсон и Силва и продолжи:

„Чудно ми е што сите прво го потпишуваат договорот, а потоа се изјаснуваат колку им е лошо. Никогаш во животот не сум кажал колку ме плаќа УФЦ, затоа што многу се борам. Но, јас го обвинувам Дана Вајт што понекогаш се однесува лошо со борците, а тој никогаш не се борел во ММА“.

Спајдер дополнително го објасни тоа.

„Кога ќе почне да зборува како некој треба да се бори, тоа не е во ред. Не е добро. Дана е добра личност, но пред се е бизнисмен. Ги исполнив сите мои обврски кон нив и повеќе не морам да барам дозвола од Дана. Сега можам да правам што сакам“, подвлече Андерсон Силва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО