ММА борец бил блиску до смрт поради неадекватен судија (ВИДЕО)

Пред неколку дена се одржа настанот Фјури ФЦ FC 76 кој го привлече вниманието на голем број фанови.

За жал, главна причина за тоа беше монструозната грешка на судијата, која ја загрижи целата арена и публиката пред екраните за животот на еден од борците.

Мечот меѓу Џани Васкез и Едгар Чаирес можеше да испадне апсолутна трагедија. Мексиканците се бореа на паретр, каде Едгар ја искористи грешката на противникот и примени триаголник.

Васкез не сакаше да се предаде и „заспа“ во триаголникот на сонародникот. Но судијата Френк Колазо не ја прекина борбата! Џани беше во несвест 30 секунди, а Чаирес продолжи да го гуши противникот.

Таквото невнимание на судијата може да доведе до вистинска трагедија – смртта на Васкез. Но, чудо го спаси. Половина минута подоцна Мексиканецот се разбуди и се обиде да се извлече.

Чаирс се префрли на рака, а исцрпениот Васкез најде сила да се предаде. Судијата Колазо веднаш беше нападнат на социјалните мрежи.

Судијата е обвинет за непрофесионалност, негрижа и невнимание. Според различни извори, судијата веќе девет години води борби на многу високо ниво. За среќа, Васкез е добро и ја избегна смртта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО