Микаела Мајер ја освои привремената титула на ВБЦ

Микаела Мајер ја освои привремената титула на Меѓународниот боксерски совет во лесна категорија, откако едногласно ги освои гласовите на судиите во нејзината борба со Луси Вајлдард на лондонската гала за пресметката Џо Џојс-Жилеј Жан.

Американката беше убедливо подоминантен борец во рингот и додека видовме интересни размени, таа ги упати повеќето удари. Ликот на Швеѓанката е доказ дека победата може да оди само во еден правец, а тоа е Микаела.

Мајер, очигледно, наскоро ќе сака да добие нова шанса за светските појаси по поразот од Алиша Баумгарднер минатата година, иако тоа беше во лесна категорија.

Новата шампионка призна дека ќе ја чека победничката од двојката Кејти Тејлор – Шантел Камерон за да се бори за круната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО