Металург со шанси за бронзени медали на Европското првенство за региони!

131

Metalurg seniori na EP za regioni vo Pariz

Сениорскиот тим на Металург, кој ја претставува Македонија на Европското првенство за региони во Париз, во првата средба ја победи силната репрезентација на Шпанија со 3-0, а во наредното со истиот резултат беше поразена од турскиот состав.

За нашиот тим настапуваат Груевски, Антиќ, Исмаил, Крстевски, браќата Ќосовиќ и Мехемед.

Сениорската екипа ја чека разврската за репасажот, бидејќи Турција е во финалето со Франција.

Додека кадетско-јуниорската екипа беше совладана во второто коло од Турција со 2-0, откако во првото беше слободна, но и тие имаат шанса преку репасажот да дојдат до бронзен медал. Во првата средба е совладана екипата на Франција со 3-0 и претсои мечот со Италија.

За Металург настапуваат: Ацковски, Костиќ, Кузмановски, Несторовски, Спасеновски, Петков и Заборски.

Женската екипа на Макпетрол, кадетско-јуниорска, во второто коло беше подобра од Чешка, победувајќи ги со 2-0, но во наредното коло изгуби со 2-0 од Србија.

Макпетрол настапува во состав: Блажевска, Пендаровска, Костовска и Мојсовска.

 ipon.mk/В.Д.