Масакар на бокс мерење во Даблин: Едно лице е загинато и едно е во тешка состојба (ВИДЕО)

Maskar vo Dablin na boks

Во масакрот што се случи денес напладне во Даблин-Ирска за време на бокс мерење во хотелот „Риџенси“, едно лице е убиено, а уште едно е тешко повредено.

regencyhotelpucnjava

Три лица облечени како полицајци влетале во хотелот вооружени со „калашникови“ и почнале да пукаат при што убиле едено лице, а друго тешко повредиле. Засега нема информации за повеќе жртви, ниту пак дали данпаѓачите се фатени. Исто така непознати се и причините за ваквиот грозоморен напад.

Мерењето било за боксерската средба меѓу локалниот Џејми Кавала и Португалецот Жоао Бенто за европската титула во лесна категорија. Очевидци тврдат дека напаѓачите почнале да пукаат уште при влегувањето во хотелот., а од полицијата се уште истражуваат кој и со каква цел направен воoружениот напад.

Средбата меѓу Кавани и Бенто требаше да се одржи утре, но најверојатно ќе биде одложена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО