Марко Мартињак светски првак во фулконтакт

marko martinjak fulkontakt

Марко Мартињак во Португалија ја освои светската титула на ВКФ во фул контакт.

Мартињак во втората од предвидените 12 рунди го нокаутираше домашниот борец Педро Кореа, и го освои појасот во категоријата до 88,2 килограми.

Борбата ја прифати шест дена пред одржувањето, заменувајќи го Лука Брковиќ.

„Победата е тука, направена со нокаут во втората рунда во која противникот доби уадр во областа на црниот дроб и не може да продолжи .. Претходно два пати паѓаше во првата рунда .. искрено се надевам дека некој ќе ги препознае овој труд, оваа жртва и титулата .. .“, напиша на Фејсбук по победата.

marko martinjak pojas

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО