Марија Димовска загуби со одлука на судијата, Силвио Мировски остана без медал на Светското првенство

Силвио Мировски во четвртфиналето на Светското јуниорско првенство во кик бокс во Лидо Диесело, Италија, е поразен од Сашко Николов од Бугарија со поделена одлука 1-2. Така, остана без медал на СП.

Денес настапи и кадетката Марија Димовска, која изгуби со одлука на главниот судија, бидејќи борбата заврши нерешено.

Нашите надежи за освојување медал се свртени кон Јадранка Темелковска и Нелсон Узеир.

Резултати:
Лоу кик
Јуниори
-56 кг Јадранка Темелковска – Николе Буљан (Хрватска) ¼ финале

-63,5 кг Силвио Мировски – Марин Шегавиќ (Хрватска) 3-0
Силвио Мировски –Сашко Николов (Бугарија) ¼ финале 1-2

-60 кг Панче Витанов – Максим Ангелута (Моладавија) 0-3

Кик лајт
јуниори
-89 кг Нелсон Узеир – Винце Торок (Унгарија)

кадети
-60 кг Марија Димовска – Лорен Хувер (Канада) 1-1 (1-2)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО