Макпетрол: Петар Заборски е петти, кумите тимот седми на ЕП, со стратегот на клубот во стручниот тим ќе имавме историски резултат

Најдобро рангираниот македонски каратист Петар Заборски, остави најдобар впечаток на Европското првенство во Задар, оствари висок пласмани го освои 5-тото место (-75 кг), велат во освртот на ЕП од Макпетрол.

„Заборски имаше две директни борби за да освои медал, по три убедливи победи во елиминацискиот дел тој беше оштетен во последните секунди од полуфиналниот натпревар за влез во финалето. На Заборски не му беа досудени две рачни техники за поен на 15 секунди до крајот на борбата со домашниот репрезентативец Иван Мартинец од (Хрватска), кој потоа стана и европски првак. Во борбата за бронзениот медал противТијагоДуарте од Португалија Заборски загуби со минимален резултат1-2, и заврши како петопласиран“, исткануваат од Макпетрол.

Резултати на Европско првенство:

Борби, мажи
-75 кг
Петар Заборски – Даниел Сантионеану (Романија) 2-0
Петар Заборски – Евангелос Серметакис (Грција) 2-1
Петар Заборски – Давид Подсклан (Словачка) 1-0
Полуфинале
ПетарЗаборски – ИванМартинац (Хрватска) 0-3
Забронза
Петар Заборски за бронзата противТијаго Дуарте од Португалија 1-2.

-84 кг
Петар Спасеновски – Фредерико Лопез Салас (Норвешка) 7-4
Петар Спасеновски – Тургут Хасанов (Азербејџан) 1-3

+84 кг
Данило Божовиќ – Матиос Стијану (Кипар) 3-3

-55 кг
Симона Заборска – Елена Березовскаја (Молдавија) 3-0
Симона Заборска – Александра Џикиќ (Србија) 0-4

-68 кг
Ангела Мојсовска – Лине Зачо Кудсен (Данска) 2-0
Ангела Мојсовска – Влера Керими (Косово) 2-2

Македонскиот тим во кумите е седмопласиран на Европското карате првенство за сениори во Задар, Хрватска.

За тимот настапија: Петар Заборски, Петар Спасеновски, Витомир Трајковски, Стефан Стојановиќ, Данило Божовиќ – сите од Макпетрол) Емил Павлов – Штип и Мурсел Мисини-Башкими.

„Машкиот кумите тим беше на чекор до историската борба за бронзениот медал. Меѓутоа, шансата се пропушти и не се искористи“, истакнуваат од клубот.

Машкикумитетим:
Македонија – Германија 2-2,

победи донесоа: Стефан Стојановиќ (нерешено) (победија Витомир Трајовски и Петар Заборски;
Македонија – Србија резултат 3-1,

за својот тим победи донесоа: Петар Заборски, Петар Спасеновски и Витомир Трајковски;
Македонија – Италија четвртфинале пораз со резултат  0-3
Репасаж
Македонија – Украина резултат 0-3

„Во одлучувачка репасажна борба за бронзен медал со огромна судиска асистенција и поддршка победи фаворизираниот тим на Украина, кој подоцна го освои и бронзениот медал“, потенцираат од Макпетрол.

Машкиот тим во дисциплина борби екипно го освои 7 (седмото) место

Женскикумитетим
Македонија – Украина 2-0
Македонија – Франција 2-3,

„Може да се каже дека тимовите во борби имаа забележителен настап. За женскиот тим од Макпетрол за ререзентацијата настапија Ангела Мојсовска, Викторија Јовановска и Симона Заборска.

Од Карате клубот Макпетрол на ова првенство имаше вкупно осум спортисти. Од тоа во поединечните категории пласмани изборија 5 (пет) спортисти од вкупно 10 (десет) категории. За тимовите во борби и во машка и во женска конкуренција, најбројни беа спортистите на Макпетрол“, нагласуваат од клубот.

Според стручниот штаб на Макпетрол, успехот на репрезентацијата можел да биде поголем ако им било уважено барањето во стручниот тим да биде и стратегот на клубот Бошко Заборски, со оглед на бројот на репрезентативци и психолошката предност кој би ја носел во таков случај.

На ЕП земаа учество 601 каратисти- киод 51 држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО