Петар Заборски ќе се бори за бронза на Европското карате првенство

Одличен настап на Петар Заборски на Европското карате првенство за сениори во Задар, Хрватска, кој обезбеди борба за бронзен медал.

Петар во полуфиналето загуби од Хрватот Иван Мартинац 0-3, па во борбата за бронзата ќе се соочи со Тијаго Дуарте од Португалија.

За жал, Ангела Мојсовска и Данило Божовиќ не продолжија понатаму поради прв освоен поен.

Сепак, ова е добар почеток на ЕП и добра мотивцаија за другите каратисти Македонија да освои медал на овој шампионат.

На ЕП настапуваат 491 каратист со 601 натпреварувачки влез од 51 држава.

Резултати на Европско првенство:

Борби, жени
-50 кг Михаела Мишовска – Ерминија Пефето (Италија)
-55 кг Симона Заборска – Елена Березовскаја (Молдавија)

-61 кг
Вероника Костовска – Лаура Сиверт (Франција) 0-1

-68 кг
Ангела Мојсовска – Лине Зачо Кудсен (Данска) 2-0
Ангела Мојсовска – Влера Керими (Косово) 2-2

+68 кг
Ердона Зибери – Ниам Џунер (Шкотска) 0-6

Борби, мажи
-60 кг Недим Шаќири – Давид Ткебучава (Грузија)
-67 кг Емил Павлов – Арциом Крауцу (неутрален)

-75 кг
Петар Заборски – Даниел Сантионеану (Романија) 2-0
Петар Заборски – Евангелос Серметакис (Грција) 2-1
Петар Заборски – Давид Подсклан (Словачка) 1-0
Полуфинале
Петар Заборски – Иван Мартинац (Хрватска) 0-3
За бронза
Петар Заборски – Тијаго Дуарте (Португалија)

-84 кг
Петар Спасеновски – Фредерико Лопез Салас (Норвешка) 7-4
Петар Спасеновски – Тургут Хасанов (Азербејџан) 1-3

+84 кг
Данило Божовиќ – Матиос Стијану (Кипар) 3-3

Женски кумите тим
Македонија – Украина

Машки кумите тим
Македонија – Германија)

Кати, мажи
Кристијан Бајовски – Флоријан Цоехлинг (Австрија) 33,70–36,90

Ката тим (Бајовски, Спасовски, Стојаноски)
Македонија – Австрија

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО