Мајра Буено Силва ја победи Холи Холм со ретко видена техника (ВИДЕО)

Мајра Буено Силва ја постигна четвртата победа во низа со фантастичен финиш. На настанот УФЦ на ЕСПН 49 што се одржа во УФЦ Апекс во Лас Вегас, Бразилката ја победи поранешната шампионка Холи Холм со принуда (нинџа гушење).

Мајра на почетокот на втората рунда неколку пати ја удри Холи, која спасот го бараше во клинчот, но и во првиот дел.

Но, Бразилката овој пат го искористи невниманието на противничката и ја фати со нинџа гушење, а Холи се предаде. Погледнете го одличниот потег на бразилската воинка:

По триумфот таа ја прозва Јулијана Пења да се бори за титулата во бантам категорија.

Во конасловната борба Џек Дела Мадалена го победи Басил Хафез со поделена одлука.

Резултати од УФЦ на ЕСПН 49:
Мајра Буено Силва – Холи Холм – завршница (нинџа гушење), Р2 (0:38)
Џек Дела Мадалена – Басил Хафез – поделена одлука (28-29, 29-28, 29-28)
Франциско Прадо – Отман Азаитар – ТКО (тупаници), Р1 (4:05)
Парк Јун-Јонг – Алберт Дураев – завршница (гушење од позади), Р2 (4:45)
Норма Думон – Челзи Чендлер – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Назим Садихов – Теренс Мекини – завршница (гушење од позади), Р2 (1:07)

Воведни борби:
Мелсик Багдасаријан – Такер Луц – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Викторија Дудакова – Истела Нунес – ТКО (повреда на раката), Р1 (0:34)
Мелкизаел Коста – Остин Линго – едногласна одлука (30–26, 30–27, 30–27)
Еван Елдер – Џенаро Валдез – едногласна одлука (30–26, 29–28, 29–28)
Азат Максум – Тајсон Нам – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Александар Муњоз – Карл Дитон III – едногласна одлука (30–26, 30–27, 29–28)
Аилин Перез – Ешли Еванс-Смит – едногласна одлука (30–25, 30–25, 30–26).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО