Мајкл Чендлер конечно проговори за откажувањето на мечот: Конор никогаш не бил сигурен облог како противник

Повредата на Конор Мек Грегор (22-6) уште еднаш го одложи неговото враќање во октагонот на УФЦ, но не можеме да ги игнорираме објавите на Ирецот во последните недели, каде изгледаше како да се шета по дискотеки наместо да се подготвува за борбата со Мајкл. Чендлер (23-8). Во исто време, „Железниот“ не престана да тренира, но конечно дојде време да се почести, иако во оваа тажна прилика.

Причина за откажување на натпреварот е повредата на Конор, но се уште не е познато за што се работи. Познато е дека борбите против големиот Ирец секогаш носеле добар профит и за него и за противникот.

Чендлер го сакаше тој меч и беше трпелив додека ја чекаше својата шанса, свесен за ризиците поврзани со договорот со најголемата ѕвезда на УФЦ.

„Кога Мек Грегор е избран за противник, тоа никогаш не е сигурен облог. Договорите со него носат најголем ризик, но и голема награда. Но, во оваа работа нема правилен или погрешен противник. Преземате ризици за да напредувате. Неизвесноста е ваш постојан придружник“, истакна Мајкл Чендлер и додаде:

– Но, ако не ви оди како што сакате, тогаш насочете ја вашата енергија кон нешто уште поголемо. Без страв, без граници, без изговори. Продолжете да работите напорно и направете го тоа ваша страст, сигурно ќе бидете наградени. Па, кому му е гајле кој ќе биде пред вас“.

Од УФЦ објавија дека бараат нов датум за борбата меѓу Мек Грегор и Чендлер. Дали Мајкл сè уште ќе има трпение да чека?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО