Мајк Тајсон и Џејк Пол се соочија на првата прес-конференција: Мислам дека сите ме потценуваат (ВИДЕО)

Погледнете како помина првата прес-конференција за овој многу очекуван меч.

Судирот меѓу јутјуберот Џејк Пол и поранешниот апсолутен шампион во тешка категорија Мајк Тајсон официјално е закажан за сабота, 20 јули 2024 година, на стадионот АТ&Т во Арлингтон, Тексас. Овој многу очекуван меч ќе биде професионална борба. Во конасловната борба, шампионката во суперлесна категорија Кејти Тејлор повторно ќе се соочи со шампионката во перо категорија Аманда Серано.

Човекот кој еднаш изјави „ќе му го извадам срцето“ не отиде толку далеку на вчерашната прес-конференција, но заканувачкиот тон сè уште беше присутен. Прилично мирен, Тајсон призна дека всушност му се допаѓа Пол како личност, но тоа не значи ништо кога ќе почнат да фрлаат удари во рингот.

„Навистина ми се допаѓа Џејк“, изјави Тајсон на прес-конференција во Њујорк. „Но, кога е во рингот, мора да се бори како животот да му зависи од тоа“.

Тоа навлече неколку воздишки од толпата, но Пол не трепна пред лицето на најискусниот противник со кој се соочи во својата млада боксерска кариера.

Пол го пофали Тајсон што работеше толку напорно за да се случи овој натпревар. Впрочем, тој дури тврди дека токму Тајсон побарал промена од егзибициски во професионален меч, за да може резултатот да биде впишан во нивната професионална евиденција.

„Беше добро расположен“, рече Пол. „Мислам дека тој отсекогаш го сакаше ова. Одамна доаѓаше. Се јавувавме еден на друг со години и конечно успеавме, на Нетфликс, најголемата платформа во светот. Работите едноставно се шират и се подобруваат“.’

„Мајк го сакаше тоа. Мајк сакаше тоа да биде професионална борба. Сака војна. Јас го почитувам тоа. Го почитувам што ја однесе оваа борба, што се појави, се обиде да ме заврши. Затоа што тоа се обидуваа да го направат сите овие борци, да му стави крај на јутјуберот – и, ако Мајк може да го направи тоа, тогаш тој е херој“.

Се разбира, Тајсон се осврна на можеби најголемата загриженост за борбата против Пол, тоа е неговата возраст. Неговата последна професионална победа дојде во 2003 година, а немаше голема титула од 1996 година. Кога ќе влезе во рингот со Пол, Тајсон веќе ќе го прослави 58 роденден.

Но, се чини дека ништо од тоа не му пречи. Тој ги отфрли сите критики дека е премногу стар за оваа борба.

„Мислам дека луѓето кои го кажаа тоа сакаат да бидат тука“, рече Тајсон. „Затоа што никој друг не може да го направи тоа. Кој друг може да го направи тоа? Кој друг може така да го изненади спортскиот свет? Никој друг не може да го направи тоа. Не имате нас двајцата и ние ќе го направиме тоа. Ние сме пријатели. Нема сомнение дека сме пријатели, но во рингот нема да бидеме пријатели“.

Иако можеби не е истиот боксер што беше пред 30 години кога беше шампион, Тајсон сè уште ја поседува моќта да ја заврши борбата и се надева дека тоа ќе го докаже против Пол.

Пол само му се насмеа на противникот и вети дека е подготвен да издржи се.

„Знам дека можам да се справам со тоа“, рече Пол. „Јас сум роден во тешка категорија. За тоа сум роден, да се искачам во оваа категорија и ќе му покажам на Мајк кој има поголема сила. Затоа што ме потценува. Мислам дека сите други ме потценуваат и верувам дека удирам посилно“.

„Знам дека ќе биде тешко. Знам дека ќе морам да се борам низ неволји. Знам дека можеби дури и ќе паднам на подот. Се плашам, не ме сфаќајте погрешно, но не се работи за страв кој ме запира. Станува забор за тоа дека одам и покрај стравот, а тоа е вистинска храброст“.

Целата прес-конференција можете да ја погледнете ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО